Değerli dostumuz,

 Biz, Sibel Baykam ve Şafak Ünal, Piramid Yayıncılık bünyesinde geçtiğimiz bir buçuk yıla yayılan süreçte hazırladığımız, tüm dünyada mimari ve tasarım alanındaki profesyonellere, endüstri merkezlerine ve konuyla ilgili uluslararası medya kuruluşlarına ilettiğimiz kitabımız Creative Turkey’i sizinle de paylaşmak istiyoruz.

Creative Turkey, üstünde tarih boyu değişik medeniyetlerin yer aldığı Anadolu topraklarının geçmişinden gelen mimari ile modern çağlara uzandıkça iç mimari ve tasarım konularında Türkiye’nin belleğini oluşturan, bugünü üstüne düşünceler üreten ve yarınına dair öneriler sunan yaratıcı isimler ve markaları bir araya getirmek amacıyla kurgulanmış bellek kitaplar serisinin ilki…

Türkiye’de çalışan, üreten, yaratıcı projelere imza atan mimari ve tasarım dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren 208 sayfalık hard-cover kitabımız, Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde, Almanya merkezli iF International Forum Design’ın desteğiyle yayına hazırlandı. Dünyanın en önemli ve değerli tasarım yarışmasını düzenleyen, tasarımda mükemmelliğin sembollerini belirleyen, her yıl yaklaşık 7300 ödül başvurusu yapan 3300 yaratıcı isim ve markanın katılımıyla zenginleşen iF International Forum Design’ın CEO’su Ralph Wiegmann imzasıyla kitaplarımız, 2020 iF ödülü kazananlarla birlikte ödül töreni gecesine tüm dünyadan davetli olan 2000 isme ve 1000 adet de dünyanın dört bir yanından tasarım ve mimarlık alanında görev yapan basın, endüstri ve influencer’lara dağıtıldı.

Kitabımızda yer alan isimler... (alfabetik sırayla)

A Day of Design, Erdem Akan, Hasan Burak Akyıldız, Arçelik, Esra Aşıkoğlu, Omar Baban, Beko, Nahide Büyükkaymakçı, Crocodily, CT Design Studio Ltd., Umay Çubukçu, Demirden I ilio, Dilekci Architects, Esra Kazmirci Interiors, Zeynep Fadıllıoğlu, Grundig, Serhan Gürkan, Hammam Design Radiator, Hakan Helvacıoğlu Design Co., Tanya Ildıroğlu, Jeyan Ülkü Architects, Kale, Kocacıklıoğlu Architects, Kreatif Architects, Jale Kulin, Lunapark, İdil Özbek, Saruhan Architects, Nevzat Sayın, Space Architects & Designers, STEPEVI, ŞANALarc, Teget Architecture, Toner Architects, URAStudio, Vestel

Amacımız bu güzel ortaklığı sizlerle birlikte kutlamaktı, planlanan zamanda yapamadık. Ancak, vazgeçmiş de değiliz! Bu yaz sonunda, Eylül ya da Ekim ayında, virüs gerçeğinin nereye doğru evrildiğine bağlı olarak sizlerle “sosyal mesafeye” uygun ama güzel bir tanıtım gecesinde bir araya gelmeyi planlıyoruz. Bu etkinliğin tarih ve içeriğini de size yazın son günlerinde ileteceğiz.

Bu kitabın, Türkiye’deki yaratıcı isimlerin uluslararası alanda yeni iş birliklerine destek olma misyonunun ötesinde, sayfaları çeviren her okura da ilham vermesini diliyoruz. Şimdi okuma koltuğunuza geçip Creative Turkey’nin sayfalarını keyifle karıştırma zamanı...

Kitabımızı edinmek isteyenler Piramid Sanat’a ulaşabilirler.

www.piramidsanat.com

creativeturkeyproject@gmail.com

Creative Turkey adına
ŞAFAK ÜNAL  - SİBEL BAYKAM

 

SİBEL BAYKAM

1971 doğumlu gazeteci-yazar, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Vizyon dergisinde başladığı gazetecilik serüvenine Tempo, Marie Claire, Harper’s Bazaar, Skala ve Vizon dergileri ile Deppo.com internet sitesinde devam etti. Mimar ve tasarımcılar ile işbirliği içinde 10 yıl boyunca Marie Claire Maison dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği’ni üstlenen Baykam, gazeteciliği bıraktıktan sonra 2016’da “Kendi Yaşamın Gibi Buyur Çekinme” (roman) ve 2017 yılında “Bir Acayip Kız Çocuğu” (otobiyografi) isimli kitaplarını yayınladı. “Piramid Sanat” çağdaş sanat merkezinin kurucu ortağı olarak sanat katalogları yayınlamakta, çağdaş sanatçılar ve eserleri üstüne yazılar yazmakta, gerek Türkiye’de gerek uluslararası alanda sergiler düzenlemektedir.

sibelbaykam@yahoo.com
www.sibelbaykam.com

ŞAFAK ÜNAL

1984 doğumlu Şafak Ünal, İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nin ardından birincilikle kazandığı Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim-Tercümanlık bölümünden mezun oldu. Marie Claire Maison dergisinde sekiz yıl boyunca Konular ve Dekorasyon Editörü olarak röportaj ve çekimler gerçekleştirdi, Marie Claire, FHM ve Süper dergilerine yazılar yazdı. 2013 yılında Kaias Industries’de Pazarlama Direktörlüğü ve Marka Yöneticiliği görevini üstlendi. Ardından InStyle Home dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. IKEA, Koçtaş, M&C Saatchi ve daha birçok marka için freelance olarak Yayın Direktörü, Editör ve Müşteri Direktörü olarak çalışmanın yanı sıra tasarım ve mimari alanında kitap editörlüğü ve yayıncılığına devam ediyor.

safakk.unal@gmail.com
creativeturkeyproject@gmail.com

PİRAMİD YAYINCILIK

1999 yılında gazeteci-yazar Sibel Baykam ve ressam-yazar Bedri Baykam tarafından İstanbul’da kurulan Piramid Yayıncılık, Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık bünyesinde sanat, siyaset ve edebiyat kitapları yayınlıyor. Kurumun dışa açılan yüzü olan Piramid Sanat ise, 2006’dan bu yana çağdaş sanat sergileri ve sunduğu özgür tartışma platformu ile öne çıkan bağımsız bir sanat merkezi.

www.piramidsanat.com
piramidsanat@gmail.com